Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci / Sylwia Kluczyńska // Remedium. - 2019, nr 9
Przemoc wobec nieletnich dzieci, wg autorki jest jedna z najczęstszych form przemocy i sytuacją szczególnie trudną, biorąc pod uwagę brak zdolności dzieci do obrony. Doświadczanie przemocy
w dzieciństwie powoduje szereg poważnych konsekwencji rozwojowych w aspekcie zdrowia fizycznego i psychicznego(szczegółowo omówione w artykule).
Autorka zwraca uwagę na znaczenie czynników ochronnych i wymienia najczęściej pojawiające się w literaturze: (cytuję)
- Rodzic potrafi nawiązać bezpieczną więź z dzieckiem.
- Rodzic posiada wiedzę na temat potrzeb i ograniczeń rozwojowych dziecka.
- Rodzic posiada umiejętność radzenia sobie ze stresem.
- Rodzic ma możliwość korzystania ze wsparcia społecznego.
Bajkoterapia przedszkolaka / Maria Kożuchowska // Remedium. - 2019, nr 9
W w/w artykule omówione zostały opowiadania, które pomagają kształtować u dzieci cierpliwość i ostrożność w miejscach publicznych w sytuacjach zagrożenia, przeciwdziałać zagubieniu.
Autorka podaje również wskazówki odnoszące się do życia codziennego, jakich nauczyciele mogą udzielić rodzicom: (cytuję)
- Nie należy udzielać dziecku specjalnych przywilejów ze względu na jego niecierpliwość.
- Warto pamiętać, że goście mają pierwszeństwo.
- Istotne jest bycie konsekwentnymi zdecydowanym.
Dzieci najszybciej uczą się naśladując bliskie osoby.
Powyższe umiejętności można również trenować z dziećmi podczas zajęć.
Uważność, skupienie, koncentracja dzieci w wieku przedszkolnym / Monika Litwinow // Wychowanie w Przedszkolu. - 2020, nr 1
Dr Monika Litwinow – kynoterapeuta, nauczyciel akademicki zachęca do poznania zagadnienia uważności, (z ang. mindfulness) , i pracy nad skupieniem uwagi u dzieci w wieku przedszkolnym. Zwraca uwagę na fakt, iż systematyczny trening i ćwiczenia praktyczne, wg licznych badań, wzmacniają poczucie pewności siebie, korzystnie wpływają na dzieci nieśmiałe i z zaburzonym poczuciem własnej wartości, łagodzą stany napięcia , stresu, depresji, lęków.
W artykule można znaleźć propozycje ćwiczeń uważności w grupie przedszkolnej, ćwiczenia oddechowe, dźwięki, napinanie i rozluźnianie, ćwiczenia w parach.
Autorka poleca również publikacje Eline Snel „Uważność i spokój żabki”. Pozycja ta, napisana
w przystępny sposób, podaje praktyczne rozwiązania i rady. Może być źródłem inspiracji dla nauczycieli i rodziców, którzy pragną zacząć pracować nad osiągnięciem stanu uważności u siebie
i swoich małych podopiecznych .