PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA
im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

FILIA W WADOWICACH

 

Logo Województwa Małopolskiego

Literatura dla dzieci - materiały o książkach dla dzieci i czytelnictwie

Spis treści

Instytucje, fundacje związane z literaturą dziecięcą

Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom - Fundacja promuje wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, wspiera mądre wychowanie, prowadzi wiele programów edukacyjnych, krzewi czytelnictwo m.in. poprzez kampanię "Cała Polska czyta dzieciom". Na stronie umieszczonych jest wiele materiałów, artykułów, scenariuszy, wywiadów przydatnych dla nauczycieli, wychowawców, rodziców.

Centrum Literatury Dziecięcej - ośrodek naukowo-badawczy, dokumentacyjny i informacyjny, zajmujący się promocją czytelnictwa oraz najlepszych książek dla dzieci. Jest organizatorem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Na stronie znajduje się wiele materiałów, informacji, artykułów związanych z literaturą dla dzieci oraz działalnością ośrodka.

Muzeum Książki Dziecięcej - to dział specjalny i czytelnia naukowa Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy - Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. Muzeum gromadzi między innymi polskie książki dla dzieci wydawane od 1801 r. do czasów najnowszych oraz polskie czasopisma dla dzieci.

Strony i blogi poświęcone literaturze dla dzieci i młodzieży

Ryms - wortal o książkach dla dzieci i młodzieży - recenzje książek dla dzieci i młodzieży, artykuły na temat literatury dla dzieci, wydarzenia literackie.

Polska ilustracja dla dzieci - strona poświęcona ilustracjom, ilustratorom i książkom dla dzieci.

Polska ilustracja dla dzieci - Facebook

Zaczytana Mama - blog o książkach dla dzieci i młodzieży, w którym znajduje się mnóstwo recenzji i inspiracji do wspólnego czytania i zabaw z dziećmi.

Czas Dzieci - Książki dla dzieci i o dzieciach - recenzje książek pisane przez redaktorów portalu, rodziców, bibliotekarzy, artykuły, wywiady, informacje o nagrodach literackich.

Przecinek i Kropka - recenzje książek dla dzieci, artykuły, wywiady z pisarzami.


Co i jak czytać dzieciom?

Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka - publikacja ukazuje potencjał jaki tkwi w literaturze oraz podkreśla jak ważny jest czas spędzony na wspólnym czytaniu z dzieckiem. Zawiera propozycje i wskazówki dotyczące czytania książek w nawiązaniu do potrzeb dziecka i jego kompetencji w zależności od wieku.

Złota Lista Cała Polska czyta dzieciom - lista książek polecanych przez Fundację "ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom".

Kryteria wyboru książek do głośnego czytania - opracowane przez Fundację "ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom".

Kryteria wyboru książek do czytania dzieciom - kryteria opracowane zostały przez Kapitułę Złotej Listy Cała Polska czyta dzieciom.

Przewodnik po Dobrych Książkach - tytuły książek dla dzieci i młodzieży wybrane przez Radę Literacką Fundacji "ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom".

Od "poczytaj mi mamo" do "przeczytaj to mamo" - Joanna Papuzińska-Beksiak - publikacja o książkach dla dzieci, które zdaniem autorki są warte przeczytania i zaoferowania dzieciom.

Leporello Literackie - czyli co i jak czytać dzieciom - Alicja Baluch - to krótkie i praktyczne porady na temat tego, co i jak powinno się czytać najmłodszym dzieciom.

Co warto czytać? Czyli przegląd nowości wg Małgorzaty Cackowskiej - 2016/2017 - lista polecanych książek dla dzieci.

Po co czytać? Co czytać? - najważniejsze informacje o roli czytania w życiu dziecka w poszczególnych przedziałach wiekowych oraz propozycje wartościowych tytułów książek do poczytania.

Jak czytać dzieciom?- Poznaj aktorskie triki! (Odcinek 1) - budowanie postaci, oddanie jej charakteru - podpowiedź, jak czytać, jak używać głosu, jak intonować...tak aby było ciekawie.

Jak czytać dzieciom? Poznaj aktorskie triki! (Odcinek 2) 

Jak czytać dzieciom? Poznaj aktorskie triki! (Odcinek 3) 


Nagrodzone książki dla dzieci i młodzieży

Książki nagrodzone w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren - jest to konkurs na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowany od 2006 r. (co trzy lata) przez Fundację "ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom". Jego głównym celem jest propagowanie wartościowej, rodzimej literatury.

Laureaci Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Książka Roku 2019 - Nagroda Polskiej Sekcji IBBY

Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i Kropka"


Festiwale, projekty, programy związane z literaturą dla dzieci i czytelnictwem

Festiwal Literatury dla Dzieci - co roku Festiwalowi towarzyszy wybór najlepszej książki dla dzieci wydanej w roku ubiegłym. Jest to Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego. Ma na celu promocję literatury oraz rodzimych twórców - autorów i ilustratorów.

Festiwal Literatury dla Dzieci - Facebook

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki - wydarzenie promujące czytelnictwo wśród dzieci, które w sposób szczególny zwraca uwagę na bardzo ważną rolę rodziny w życiu dziecka. To w niej właśnie rozwija się miłość do literatury, a książki są pretekstem do ważnych rozmów i wspaniale spędzonego wspólnie czasu. Pierwszy raz Festiwal ma się odbyć w 2020 r.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki - Facebook

Mała książka - wielki człowiek - kampania społeczna, która przypomina o korzyściach płynącego ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Ma zachęcić rodziców do codziennego czytania z dzieckiem i odwiedzania bibliotek.

Para buch! Książki w ruch! - projekt, którego celem jest promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród dzieci w wieku 3-10 lat. Na stronie projektu znajduje się wiele inspiracji, materiałów, scenariuszy.

Kampania społeczna "Cała Polska czyta dzieciom" - jej hasło to "Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!". Jest adresowana do rodziców, wychowawców, opiekunów, edukatorów.

Program "Wychowanie przez czytanie" - celem programu jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promowanie wartościowej literatury. Adresaci: uczniowie klas 5-7 szkół podstawowych. Na stronie znajdują scenariusze zajęć poświęcone tematyce wartości moralnych oraz materiały i filmiki związane z realizacją poszczególnych edycji. Nowa edycja planowana jest na semestr jesienny 2020/2021.


Dla dzieci - literatura online - pisarze, aktorzy i dziennikarze czytają fragmenty książek, seriale animowane na podstawie książek dla dzieci, spektakl teatralny.

Teatr Kultureska - bajki - audiobooki dla dzieci, specjalnie przygotowane i nagrane przez aktorów, m.in. Bon czy Ton -Savoir vivre dla dzieci autorstwa Grzegorza Kasdepke oraz utwory Natalii Przybylskiej: bajka ekologiczna "Owca Ola bohaterką pola" czy też seria bajek o Osiołku Olku.

Książka bez obrazków, czyta Maciej Stuhr

Czytanie na drugie śniadanie - Wojciech Widłak

Czytanie na drugie śniadanie (kanał Youtube) - bajki czytane przez znane postaci krakowskiej kultury.

#czytankinaczasie - autorzy czytają dzieciom - wydarzenie specjalne zorganizowane przez Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki.

Czytanie przed spaniem - aktorzy i dziennikarze czytają dzieciom.

"Kicia Kocia poznaje strażaka" - pierwszy odcinek serialu animowanego "Kicia Kocia" na podstawie serii książek Agnieszki Głowińskiej dla najmłodszych czytelników.

Spektakl Pchła Szachrajka - realizacja telewizyjna spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie Pchła Szachrajka Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk.


Pomysły na zabawy i zajęcia z wykorzystaniem literatury

Cykl "Ukryte słowa" - czytaj i baw się z dzieckiem! - zabawy z wierszami Małgorzaty Strzałkowskiej.

Strefa zabaw - Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku - zabawy dla dzieci związane z literaturą i teatrem.

Jak zrobić z dzieckiem własną książkę leporello? - jak wspólnie z dzieckiem wykonać autorską książkę - harmonijkę radzi Anna Kaszuba-Dębska - malarka, pisarka, ilustratorka...

Pomysły na zabawę z książką. Cz. 1 - inspiracje dla rodziców.

Pomysły na zabawę z książką. Cz. 2 - inspiracje dla rodziców.

Mądrze razem w domu z niemowlakiem - propozycje zabaw dla najmłodszych, inspirowane książką "Pierwsza książka mojego dziecka" (dostępna do pobrania na stronie w formie e-booka).

Mądrze razem w domu z przedszkolakiem - pomysły na wartościowe i kreatywne spędzanie czasu z młodszymi dziećmi.

Mądrze razem w domu z dzieckiem z klas 1-4 szkoły podstawowej - zachęta do wspólnego czytania i zajęć z trochę starszymi dziećmi - propozycje wirtualnych podróży do innych krajów czy też stworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny.

Mądrze razem w domu z dzieckiem z klas 5-8 szkoły podstawowej - propozycje rozmów o wartościach moralnych, emocjach czy wpływie mediów społecznościowych. Na stronie znajdują się odnośniki do materiałów, wywiadów, scenariuszy, które ułatwią rodzicom rozmowę z dziećmi na wybrane tematy oraz dwa opowiadania z książki "Gorzka Czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" udostępnione do pobrania jako e-booki).

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.