PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA
im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

FILIA W WADOWICACH

 

Logo Województwa Małopolskiego

Zapraszamy do korzystania z czasopism - posiadamy ponad 20 tytułów w bieżącej prenumeracie. Bibliotekarzom polecamy szczególnie "Poradnik Bibliotekarza", "Bibliotekę w Szkole", "Polonistykę".

Poniżej prezentujemy kilka wybranych artykułów, które mogą być pomocne w codziennej pracy.

Skuteczne poszukiwania informacji w Internecie/ Magdalena Goetz // Polonistyka. – 2016, nr  5, s. 32-35.

Obecnie, głównie dzięki Internetowi, wiedza jest łatwo i szybko dostępna. Jednak, dzieci i młodzież nie zawsze wiedzą, gdzie jej poszukiwać i jak z niej korzystać. W artykule poruszono kwestie skutecznego i bezpiecznego pozyskiwania informacji z Internetu. Zwrócono także uwagę na umiejętność selekcji i oceny wiarygodności wyszukanych  informacji.Opisano problem, jaki posiadają użytkownicy w procesie wyszukiwania informacji, zwrócono uwagę m.in. na nieumiejętność stosowania właściwych słów kluczowych, korzystanie z portali zawierających niepełne i niepotwierdzone informacje. Podkreślono konieczność skutecznej weryfikacji znalezionych informacji według określonych kryteriów.

 

Do artykułu dołączono dwa konspekty zajęć na temat elektronicznych oraz tradycyjnych źródeł informacji.

Rynek książki dla dzieci i młodzieży - spokojniejszy rok? / Michał Zając // Poradnik Bibliotekarza. – 2016, nr 9, s. 4-12

We wrześniowym wydaniu Poradnika Bibliotekarza ukazał się artykuł autorstwa dr Michała Zająca pt."Rynek książki dla dzieci i młodzieży - spokojniejszy rok?". Stanowi on analizę sytuacji rynku książki dla młodych odbiorców, zarówno pod kątem pojawiających się trendów wydawniczych, wybranych przedsięwzięć i wydarzeń związanych z literaturą dziecięcą, a co za tym idzie sukcesów, porażek oraz zastosowanych innowacji. Wiele uwagi poświęcono książkom, które cieszyły się wśród dzieci i młodzieży największą popularnością i stały się bestsellarami w swojej kategorii. Przybliżono także program wydawniczy najbardziej znanych i cenionych w Polsce wydawnictw specjalizujących się w literaturze dziecięcej m.in. Dwie Siostry, Egmont, Nasza Księgarnia, Bajka, Literatura.

Co czytać? Lista skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2015 / Ewa Gruda // Poradnik Bibliotekarza. – 2016, nr 10, dodatek „Świat Książki dziecięcej”, s. 1-4

Październikowy numer Poradnika Bibliotekarza  wzbogacił kwartalny dodatek pt. "Świat książki dziecięcej", w którym zamieszczane są m.in. recenzje wybranych książek dla dzieci i młodzieży. Najnowsze wydanie poświęcono głównie książkom wyłonionym w VIII Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, które niosą ważne humanistyczne przesłanie, są napisane piękną polszczyzną oraz pięknie wydane (m.in. Adam Lang – „Klucze”; Joanna Rudniańska – „Bajka o wojnie”; Anna Czerwińska-Rydel –„Lustra Joanny”). Wspomniano także o książkach wyłonionych w kategorii Nagroda Jubileuszowa - która wprowadzona została, aby dać możliwość uzupełnienia Listy Skarbów tymi tytułami, które dotąd nie znalazły się na niej z różnych względów, a ze wszech miar na to zasługują. Wśród nich znalazły się: Bohdan Butenko – „KrUlewna Śnieżka”, Ewa Przybylska – „Most nad Missisipi”. Przyznano także w Konkursie dwie nagrody w kategorii Wydarzenie Artystyczne Roku: Kern – „Wiersze dla dzieci”, Wydawnictwo Wytwórnia, Marianna Oklejak – „Cuda wianki: polski folklor dla młodszych i starszych”, Egmont Polska.

Biblioteka w Szkole. – 2016, nr 10, dodatek „Biblioterapia w Szkole”

Październikowe wydanie Biblioteki w Szkole ukazało się z obszernym dodatkiem "Biblioterapia w Szkole" wydanym we współpracy z Polskim Towarzystwem Biblioterapeutycznym oraz Instytutem Nauk o Informacji Instytutu Pedagogicznego w Krakowie. Zawiera on m.in. artykuł autorstwa Wandy Matras-Mastalerz pt. „Czytanie strategią rozumnego inwestowania w przyszłość ucznia” oraz zapis rozmowy o biblioterapii z Genowefą Surniak - Prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Ponadto publikacja zawiera serię scenariuszy biblioterapeutycznych, które mogą być inspiracją i pomocą w pracy nauczyciela. Scenariusze przeznaczone są do wykorzystania w szkole podstawowej, gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej. Przykładowe tematy:

  • Roksana Kociołek - „Nie wszystko można kupić” - scenariusz zajęć o wartościach niematerialnych.
  • Grażyna Anna Sabiłło - „Strefa Miau! Akceptujemy różnorodność”.
  • Anna Walska – „Największy dar… przyjaźń. O trudnej sztuce nawiązywania relacji”.
  • Lidia Ippoldt – „Moje miejsce na ziemi. O ważnych decyzjach życiowych”.
  • Lidia Ippoldt – „Gdybym miał marzenia. Dlaczego zawsze warto marzyć”.
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.